У заповіднику «Феофанія» радник Президента будує нове «Межигір’я»

У заповіднику «Феофанія» радник Президента будує нове «Межигір’я»
У заповіднику «Феофанія» радник Президента будує нове «Межигір’я»

Заповідні землі, які не встиг привласнити колишній президент України Віктор Янукович, сьогодні без жодних проблем опинилися у власності прихильника нової влади. Олігарх та радник Президента України Юрій Косюк, будує розкішні маєтки на території «Феофанії» – одного з найстаріших заповідників у Європі.

Про це йдеться у сюжеті проекту соціальних журналістських розслідувань «Брат за брата».

Свого часу на території заповідника «Феофанія» планував збудувати резиденцію і сам Віктор Янукович. Заповідна зона розташована лише за 15 кілометрів від центру Києва. Відтак, проводити свій відпочинок донедавна тут могли як звичайні жителі столиці, так і гості, – повідомляє сайт телеканалу ZIK.

Проте зараз неподалік зони відпочинку повним ходом триває будівництво, а мальовничі пейзажі перегородив обплетений колючим дротом, п’ятиметровий паркан.

«Раніше це була заповідна зона. Тут були дуже гарні мальовничі місця, які охоронялися законом. Тут не можна було навіть розводити багаття, зрубувати дерева, проте зараз вже все по іншому», – розповідають місцеві.

Ще донедавна територія, яка сьогодні опинилась за металевим парканом, вважалася однією з найбільших і найстаріших археологічних пам’яток у Європі скіфського періоду.

На цій території 500 років тому наші предки боронили себе від скіфів. Вчені переконують, що заповідні землі приховують чимало археологічних скарбів минулих епох.

«Попередні археологічні роботи, які двічі там проводилися, виявили дуже цікаву грецьку кераміку. Також дослідження показали, що тут дуже добре збереглося скіфське городище. Площа його була приблизно 31 гектар», – зазначає археолог Гліб Івакін.

Проте про статус цих земель було вирішено забути.

«Центр цього городища, де були знайдені цінні об’єкти, артефакти, винесли за межі охорони. Відтак вони не потрапили в межі пам’ятки археології, що дало підставу передати землі в приватну власність», – підкреслює правозахисних Олександр Дядюк.

Відтепер у заповідній зоні замість археологічних розкопок будуються маєтки, а природа захаращена горами будівельного сміття.

«Була проведена незаконна операція. Раніше до нас вже приходили з пропозиціями зменшити заповідну зону, і навіть звузити охоронну зону в середині заповідника», – пригадує археолог Гліб Івакін.

Журналісти дізналися, що власником розкішного будівництва у заповідній зоні неподалік Києва є олігарх та радник Президента України Петра Порошенка Юрій Косюк. У минулому він був заступником глави президентської Адміністрації. Також за даними журналу «Форбс», кілька років тому статки Юрія Косюка оцінювались на суму у понад 2 мільярди доларів.

«Це дуже темна історія! Не зрозуміло, чому і як так відбувалося. Ті ж самі археологи, які захищали раніше ці землі, підписали згодом дозволи на будівництво у Феофанії», – підкреслює керівник Департаменту охорони пам’яток при Міністерстві культури України Яків Діхтяр.

Проте з’ясувати, з ким саме із археологів домовлявся власник будівництва, через термін давності справи неможливо. До того ж, і самі археологи сьогодні вже не можуть потрапити на територію археологічної пам’ятки.

«Територія вже має обмежений доступ. Ми в цьому пересвідчилися, коли в 2013 році хотіли відвідати заповідник у межах інспекційного виїзду. Але, на жаль, нас туди не допустила охорона», – говорить археолог з Департаменту охорони пам’яток Богдан Моцак.

Натомість правоохоронні органи попри те, що техніка працює активніше з кожним днем, будівництва вперто не помічають. Відтак, громадські активісти продовжують бити на сполох, але на їхні заклики ніхто не реагує. Ба більше. Замість зупинки будівництва, правозахисники мають свідчення про продовження поділу землі в заповідній зоні.

«Виходить, що Майдан привів до влади тих людей, які знищують цінні пам’ятки історії. Не дивлячись на те, що зібрані усі докази, мені не вдалося домогтися порушення кримінальної справи. Прокуратура, не почавши розслідування, без причини закрила справу», –зауважив правозахисник.


Политика

Не надо говорить правду в глаза. Они ничего не слышат.